Hepinize selamlar, bu yazımda size en iyi ASIO programlarından biri olan ASIO4ALL programını tanıtacağım.

Öncelikle “ASIO”nun ne olduğunu öğrenmeliyiz.

ASIO Nedir?

ASIO’nun açılımı Audio Stream Input/Output’tur. Türkçe karşılığı ise Ses Akışı Giriş/Çıkışıdır.  Steinberg tarafından geliştirilmiş bir protokoldür. Dijital ses işleme ortamlarında gecikmeyi azaltmayı amaçlar. Bu program bir Sanal Ses Kartıdır.

Artık ASIO4ALL’ın ne olduğunu parça parça öğrenebiliriz.

ASIO’nun manasını öğrendikten sonra ASIO4ALL’ı parçalarına ayırdığımızda 4ALL(for all) kısmı ise herkes için olduğu manasına geliyor. Buradaki çıkarımımız ise bu programın bedava olduğu ve ses kartı olmayan insanlara hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Asio4All yazılımının 9 farklı dil seçeneği bulunmakta ve bunların arasında Türkçe de bulunuyor. Kurulumu aşırı basit ve hızlı.

 

ASIO4ALL Nedir? Nasıl Kullanılır? En iyi ASIO programı. - Programlar

Program bizi en başta bu şekilde karşılamamakta. Sağ alttaki anahtar tuşuna bastığımızda bu hale geliyor.

WDM Device List adı altında bilgisayarımızda bulunan ses aygıtlarını görebiliyoruz.

Latency Compensation başlığının altında ise In/Out arasındaki gecikme farkını ekstra olarak arttırıp azaltabileceğimiz bir bölüm bulunmakta.

Options başlığının altında bulunan Hardware Buffer seçeneği Buffer’i aygıtınız üzerindeki bilgiden almasını sağlıyor. Always Resample 44.1kHz <-> 48kHz seçeneği ise 44.1kHz olan sample ratesini 48kHz’ye resample ediyor ya da zorluyor denilebilir. Son olarak Force WDM Driver To 16 Bit seçeneği ise WDM (Windows Driver Model) aygıtlarınızın 16 Bit olarak çalışmasını sağlıyor.

ASIO Buffer Size bizim ASIO’nun sesi işlemesi için işlemciye başvurma süresini belirliyor. Bu sürenin az olması bizim gecikme süremizde etkili oluyor. Daha iyi işlemci ve ram ile daha düşük değerlere çekilebilir.

WDM Device List’in Altındaki Şeyler Ne İşe Yarıyor?

Daha önce de bahsettiğim gibi bu listedekiler bizim Windows tarafından tanımlanmış ses aygıtlarımız. Resimden yola çıkarak düşünürsek, USB Sound Device’nin yanındakiye ]+[ işaretine bastığımızda bu aygıtın bize sağladığı Çıkış ve Girişleri görebiliyoruz. Eğer aygıtların üzerine gelirsek bunların Input mu yoksa Output mu olduğuda açılan alertbox’ta görülebiliyor. Out bizim için Kulaklık/Hoparlörümüze sesi veren Input ise Mikrofonumuzdan sesi alan kısımdır.

ASIO4ALL Programı mikrofonunuzu atarken sırayla, eğer stereo ise 2 tane ardışık kanal mono ise 1 tane kanala atar. Örneğin bir stereo sonrasında ise bir mono mikrofon seçersek, 1 ve 2’ye ilki 3’e ise ikinci seçtiğimiz mikrofon gelecektir.

WDM altında bu seçimleri yaptıktan sonra normal bir şekilde ASIO4ALL’ımızı Cubase, Studio One, Reaper gibi bir stüdyo programına ses aygıtı olarak göstererek kullanabiliriz veyahut bir sonraki makalemde bahsedeceğim Voicemeeter ile Asio4All nasıl entegre kullanılır? sorusu altında alabileceğiniz gibi Voicemeeter ile kullanabiliriz.

Kısaca anlatmak gerekirse Asio4All sanal bir ses kartıdır. Bu makalenin sonuna geldik. Benimle sosyal medya linklerimden, discord karbon#6040 üzerinden veyahut discord.gg/backstage üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Voicemeeter ile ilgili yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm yazılarımı görmek için buraya tıklayabilirisiniz.