Ses İşleme ve Aktarma

ile uğraşan insanlarının %30’undan fazlasının kullandığı ASIO4ALL yazılımı her zaman bir mucize gibi mükemmel çalışamıyor malesef. Kuruluma, kullanıma, dikkatsizliğe bağlı bir çok hata oluşabiliyor. Bu hataları çözülmesi için ise internette Türkçe kaynak pek fazla bulunmuyor. Size olabildiğince şuana kadar gerek kendim, gerek başkalarında gördüğüm hataların çözümünü size teker teker anlatacağım.

Ancak öncelikle size programın hata yaptığınızda nasıl sıfırlanacağını ve bu hataların çözümleri için nasıl geliştirici modunu açacağınızı anlatacağım.

Programın Ana İşlevleri

Asio4All Tüm Hataların Çözümleri - Hata Çözümleri

 • Programın Tamamen Sıfırlanması, Eski Haline Döndürülmesi

  ASIO4ALL Yazılımını bir hata yaptığınızda tamamen sıfırlamak için yapmanız gereken şey çok basit. Tek yapmanız gerek şey programın sağ altında bulunan Elmas işaretine tıklamanız yeterli.
 • Programın Gelişmiş Özelliklerini Aktifleştirme

  ASIO4ALL Yazılımını kullanırken eğer komplike giriş ve çıkışları olan bir aygıta sahipsek, gelişmiş ayarlarını açmamız gerekmekte. Bu işlemi gerçekleştirmek için programımızın sağ altında bulunan Anahtar işaretine tıklamak yeterli olacaktır. Bu işarete tıkladığımızda artık aygıtlarımızın giriş ve çıkışlarını teker teker seçebiliyor olacağız.

Programımızın bu işlevlerini öğrendikten sonra artık hata çözümlerimize geçebiliriz.

Olası Hatalar ve Çözümleri

 • Geliştirici Modunda Kendi Aygıtınızın Yanında Artık{+} Olmaması

  Bu tam olarak bir hata olmamakla beraber, çözümü ise ses kartınızı kontrol etmekten geçer. Eğer ses kartınız mikrofonunuzu veya kulaklığınızı algılayamıyorsa veya windowsa tanıtamıyorsa orada artık görünmeyecektır. Çünkü o tek bir aygıt olarak görülür. Bunu yapmak için Denetim Masası> Aygıt Yöneticisi> Ses, oyun kısmında aygıtınızı bulup çift tıkladıktan sonra gelen ekranda bir hata mesajı olup olmadığını kontrol etmekten geçer.
 • Aktifleştirilen Aygıtın Yanındak Yerdeki Oynatma Simgesinin Çıkmaması

  Bu hata biraz can sıkıcı olmasıyla beraber çözümü de zordur. Bu hatanın sebebi, seçili aygıtın altındaki aygıt(lar)ın başka bir uygulama tarafından kullanılıyor olmasıdır. Bu durumda bu aygıtı neyin kullandığını tespit edip bu uygulamayı engellemek veya kapatmak gerekir. Bu işlemden sonra bir daha kapatıp aktifleştirirseniz ses aygıtı çalışmaya başlayacaktır.
 • ASIO4ALL'ın Simge Durumundayken Sarı Görünmesi

  Programın sarı görünmesi hatası, genellikle seçili olan ses aygıtının kullanılıyor olmasından kaynaklanır. Programın sarı olması, şuan duraklatılmış olması demektir. Bu durumu çözmek için seçtiğiniz aygıtı kullanan diğer uygulamaları kapatmanız gerekmektedir. Diğer çalışan uygulamaları kapatmanız durumunda bu sorununuz çözülecektir.
 • ASIO4ALL'ın Simge Durumundayken Hala Sarı Görünmesi

  Bu sizin aygıtınızın çalışırken çıkardığı bir sorun yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bozuk olan aygıtı seçtikten sonra programın sağında bulunan ‘Donanım Arabelleği’ yazısına tıklamamız gerekmekte. Bu sorunumuzu çözecektir 
 • kHz Ayarı Yapma

  kHz ses kalitesini etkileyen yegane etkenlerden. Bunu Stüdyo performansında kullanmak için ise yapmanız gereken şey çok basit. Aygıtınızı seçtikten sonra sağ taraftan 44.1-48k arasında her zaman yeniden örnekle yazısına tıklamanız yeterli.
 • Gecikme Ayarlama

  Gecikme, ses mühendisleri veya kendi haline şarkı söyleyen insanlar için büyük bir sorun. Burada gecikmeyi minimuma düşürmek veya ayarlamak için aygıta tıkladıktan sonra programın sağ üstündeki Gecikme Dünenleme yazısının altındaki Giriş/Çıkış ‘ı ayarlamanız yeterli. Giriş/Çıkış değerlerini arttırmanız durumunda gecikme de artacaktır, ancak dengeye getirdiğinizde güzel bir deneyim sağlayacaksınız.
 • ASIO Arabellek Boyutu Değişmiyor

  ASIO Arabellek Boyutu, bizim işlemcimize sesi işlemesi için ASIO’nun verdiği zamandır. Bu değer arttıkça gecikme artar, azaldıkça gecikme azalır. Ancak bazı durumlarda biz bu ayarı değiştiremeyiz. Bu durumlar ise şunlar: Bu aygıtın arabellek boyutunu kontrol eden başka bir program var, ASIO4ALL’ın kullanıldığı programda Force Buffer(zorla asio bufferini değiştirme ayarı) açık, ASIO4ALL sürücülerinde yüklenirken sorun olmuş. Bu ihtimaller dışında başka bir ihtimal bulunmamakta. Bunlardan birini bulup kapattığınız zaman ASIO Arabellek Boyutunu değiştirebilir hale geleceksiniz.

Hala Burada Yazılı Olmayan Bir Hata Mı Alıyorsun?

Bu durumda bu yazının yorum kısmını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Bu durumda bu yazıya ekleyeceğim ya da size yol göstermeye çalışacağım

 

Bu yazım da buraya kadardı. Bana sitemin sağ üstünde bulunan sosyal medya linklerimden veya discord -> karbon#6040 üzerinden ulaşabilirsiniz. Umarım tüm sorunlarınızın çözümleri burada bulunmaktadır.

ASIO4ALL İndirmek İçin -> ASIO4ALL'ın Sitesi