Hepinize selamlar. Bu yazımda sizler için çok bilinen birkaç Gamepad ile rastgele alınmış bir gamepad arasındaki farkı göstermeye çalışacağım.

Bu yazımda karşılaştırmaya alacağım XBOX 360 Controller, PS4 Dualshock v2, Logitech F710, Logitech F310 ve rastgele alınmış bir gamepad olacak. Bu Gamepadların öne çıkan özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatmayacağım ancak karşılaştırmada neden daha iyi olduğunu belirttiğimi söyleyeceğim. Çok konuşmadan kısaca markasını bildiğimiz gamepadlarla ilgili kısa bir tanıtım yapalım.


Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

XBOX 360 Controller

XBOX’un en çok sevilen ve satılan controllerinden biri. Tam olarak fiyat performans canavarı. Ancak çoğumuzun alıştığının dışında bir tuş dizilimi bulunmakta. Ancak tuş dizilimiz avantajının yanında Windows 10 ve Steam ile direkt configure olabilmesi ise çok büyük bir avantajı. Bu ise diğer gamepadlardan XBOX360 Controllerini ayıran asıl özelliği. Bunların dışında kablolu ve kablosuz versiyonları bulunmakta ancak bu özellik malesef çift taraflı değil yani ikisinden birini tercih etmelisiniz.


Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

PS4 Dualshock4 v2.0

havalı adıyla beraber dünya genelinde ses getirmiş çok başarılı bir gamepad. Fiyat olarak Türkiye’de pek uygun değil. Çoğumuzun Playstation Cafe’lerinden de alışkın olduğumuz PS3 ve PS4 kollarıyla aynı dizilime sahip, ancak diğer modellere göre daha hafif. Windows 10 ve Steam ile olan ilişkisine gelirsek. Alırken üzerindeki PC Uyumlu yazısına kanmayın. Windows 10 ve Steam üzerindeki ayarlamasını malesef Sonynin bile olmayan bir yazılımla yapmak zorunda kalıyorsunuz! Bu yazılım Playstation kolunuzu Windowsa bir XBOX 360 kolu gibi tanıtıyor, bunun sayesinde ancak ince ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Kablo konusunda ise tek bir gamepad ile kablolu veya kablosuz oynayabiliyorsunuz.


Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

Logitech F710

 Logitech markasının ideal bir gamepadı. Bu gamepade genel olarak ‘insanların görünce oha logitech gamepad de mi üretiyormuş ya?’ denilen gamepad diyebiliriz. Fiyat olarak performansı orta seviyede. Alışkın olduğumuz Playstation dizilimine sahip, ancak sağ taraftaki tuşlarımız XBOX’un kullandığı harf dizilimi ile geliyor. Diğer gamepadlere göre ne ağır denilebilir ne hafif. Tam arada. Windows 10 ve Steam ile direkt bağlantı kurmanın pek bir yolu yok. Logitech’in bu modeli kablosuz. Yanında bir adet nano-usb ve usb uzatıcısı ile geliyor. Kablolu yapmanın yolları var ancak legal yöntemler değil. Diğer gamepadlerin aksine bağlantı kurması için F710’un driverini indirmeniz gerekmekte.


Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

Logitech F310

yine Logitech markasının olmasıyla beraber kısa olarak F710’un alt modeli  ve kablolusu denilebilir. Fiyat performans olarak üst modeli olan F710’a göre daha iyi. Yine aynı şekilde Playstation dizilimi ve XBOX harf diziliminin bir harmanı.Hafif bir model. Ayrıca Kablolu olduğundan pil derdiniz veya şarj etme sorunuyla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Windows 10 ve Steam ile beraber kullanmak istiyorsanız sadece Generic olarak tanıtarak kullanabiliyorsunuz ayrıca kullanmak için herhangi bir sürücüye ihtiyacınız bulunmamakta.


Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

Yazının başında bahsettigim herhangi bir gamepad için spesifik bir marka vermeyeceğim ancak Türkiye şartlarında bile 30 – 80 TL civarında bulunan ucuz gamepadleri örnek alacağım.


Şimdi bu kontrolcülerimizi oyun türlerine göre karşılaştıralım ve bazı kilit özelliklerden bahsedelim.

Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

Simülasyon

Bu tür simülasyon oyunlarında önemli olan tuşların hassasiyetidir. Bu oyunları oynarken Gamepadler genellikle 2. sırada yer alıyor, öncelikli olarak ise direksiyon setleri geliyor. Ancak oyun kollarının bu konuda performansı da göz ardı edilmemelidir. Özellikle PS4 Dualshock4 v2.0 kolunun hafif olması ve triggerlerinin hassasiyetinin inanılmaz olması ayrıca uzun deadzone ömrü bu tür oyunlarda öne çıkıyor. Ancak XBOX 360, F710-310 da PS4’ten geri kalmaz durumda. Kablolu performansları birbirlerine yakın. Tek sorun F310’un kademeli çalışmasıdır. Onun dışında sağ sticke debriyaj atanarak gayet iyi bir simülasyon deneyimi edinebilirsiniz. Burada size asıl bahsetmek istediğim diğer kontrolcümüz. Ucuz yollu kontrolcümüz bize herhangi bir ayrıcalık sağlamıyor. Sadece sanki klavyemiz elimizdeymiş gibi bir hissiyat oluyor. Yani böyle bir tercihte bulunmanın hiçbir manası yok. Ancak her kol direksiyon hassasiyetini sağlayabiliyor.

 

Hangi Gamepadı Seçmeliyim? - Oyun

FPS

FPS türü oyunlarda ise ihtiyacımız olan şey düşük ms yani tepkime süresi. Burada bu isteğimizi gerçekleştirebilecek kollar ise özellikle kablolu olanlar. Tabiki kablosuz kollarında performanslarını göz ardı etmemek gerekiyor. Ancak şuan piyasadaki kolların tepkime sürelerine baktığımız zaman en hızlıları genellikle kablolu olanlar. Burada trigger hassasiyetinden daha çok stick hassasiyeti önemli. Burada kollarımızın hepsi ortalamaya yakın bir performans göstermekle beraber, tabiki malzeme kalitesi sayesinde PS4 Dualshock4 v2.0 bir tık daha öne çıkıyor. Diğer kollarımız olan XBOX, F710, F310 ise orta ve rastgele alınmış olan en alt seviye performansı gösterecektir. Çünkü stick hassasiyetleri genellikle kademelidir.

 

Kolların kendine has özellikleri

PS4 Dualshock4 v2.0 -> Üzerinde kulaklık girişi bulunmakta, yani kulaklığıınızı direkt olarak PS4 Dualshock4 v2.0 üzerine bağlayarak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi üzerinde de dahili gayet iyi bir hoparlörü var.

XBOX 360 -> Windows 10 ve uygulamalarında hızlı adapte olabilmesi ve hazır sürücülerinin zaten windows 10 üzerinde bulunması büyük bir avantajı. Hatta diğer kolların çok üzerinde olmasını sağlamakta.

Logitech F310 ve 710 -> Logitech markasının getirdiği sağlamlık ve güvenin yanında fiyat konusunda da iyi bir deneyim sunuyor. Ayrıca 710′un kablosuz alıcısı olağanüstü bir performans gösteriyor denilebilir.

 

Bu yazım buraya kadardı, umarım neden markası ve modeli bilindik bir kol almanız gerektiğini anlamışsınızdır. Daha ayrıntılı bilgi için Logitech, PS4 ve XBOX sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bana sitemin sağ üstündeki sosyal medya linklerimden veyahut discord karbon#6040 üzerinden ulaşabilirsiniz

 

 

En son yazım olan Gitara Başlamak yazımTüm Yazılarım

SezaiEmreKonuk.com