Hepinize selamlar. Bu yazımda size sitem için nasıl resim optimizasyonu yaptığımı ve sizin de kendinizi için nasıl resim optimizasyonu yapabileceğinizi adım adım anlatacağım.

Öncelikle ‘optimize’ resimin neden önemli olduğunu anlatarak başlamalıyız.

Resimler Neden Optimize Edilir?

Resimler neden optimize edilir sorusunun cevabı, soru kadar düşündürücüdür. Nedeni ise günümüzdeki İnternet hızları ve bilgisayar bellekleri. Türkiyede özellikle neredeyse her sitede resim optimizasyonu yapılmakta. Dediğim gibi bunun nedeni ise Türkiyedeki bağlantı hızları ve bilgisayar kaliteleri. Ancak resim optimizasyonu aynı zamanda sitenizdeki alandan da kâr ettirdiği için dünya genelinde kullanılmakta.

Resimleri Optimize Ettirmek Bize Ne Kazandırır?

  1. Sitemizde alandan kâr sağlar.
  2. Sitemizdeki resimlerin daha hızlı yüklenmesini sağlar.
  3. PageSights Webspeed puanınızı arttırır.
  4. Sitenizin ortalama tıklamasında az da olsa rol oynar.
  5. Google sitenizi daha ön planda gösterir.

Şimdi ise lavı gevelemeden bu resimlerin nasıl optimize edildiğini öğrenelim. Ancak adım adım gitmemiz gerekmekte.

Siteye Aktarmadan Önce Resimleri Optimize Etmek

Resimlerimizi sitemizin üzerine aktarmadan önce ilk önce kendi sıkıştırma ve optimizasyon işlemlerinizi yapmalısınız. Bugün bu işlem için Adobe Photoshop kullanacağız. Adobe Photoshop resimlerimizin kalitelerinde oynama yapıp boyutlarını düşürerek bize ilk adımımız olan site öncesi optimizasyonunu sağlayacak. Ancak ayarını iyi yapmamız gerekiyor. Çünkü fotoğraflar okunabilir olmalı ve kalitesiz olduğu belli olmamalı.

Şimdi, işlemimize başlamak için Photoshop’u açıyoruz. Daha sonra optimize edeceğimiz resimi seçiyoruz. 

Siteniz İçin Resim Optimizasyonu Yapmak - Tüm Yazılar

 

Resmimiz üzerinde gerekli işlemlerimizi yaptıktan sonra, Sol üstte bulunan File tuşuna basıyoruz.

Siteniz İçin Resim Optimizasyonu Yapmak - Tüm Yazılar

Daha sonra Save for Web (Legacy)… tuşuna basıyoruz. Eğer kısa yoldan yapmak istiyorsak Alt+Shift+CTRL+W tuş kombinasyonu ile de Export menüsünü açabiliyoruz.

 

Siteniz İçin Resim Optimizasyonu Yapmak - Tüm Yazılar

Gelen ekranda JPEG yazısına dosyamızın türünü (PNG’yse PNG, JPEG, JPG ise aynı şekilde) seçiyoruz. Daha sonra Quality yazısınızı 60-80 arası bir değer yapmamız gerekiyor. Quality direkt manasıyla Kalite demek. Bu seçenek bizim resmimizin kalitesini belirleyecek. Son olarak ise Optimized kutucuğunu tikleyip Save tuşuna basıp fotoğrafımızı kaydediyoruz.

Bu işlemlerin ardından fotoğrafımızın siteye gelmeden önceki serüveni tamamlanıyor.

 

Resmi Siteye Aktardıktan Sonra

Siteye aktardıktan sonraki kısım ise aslında çok basit. Bu kısımda eklentilerimiz devreye giriyor. Ben bu yazımda size iki adet eklenti önereceğim. Biri EWWW Image Optimizer diğeri ise Smush ben kişisel olarak EWWW kullanmaktayım. Ancak iki eklenti de aynı işi yapmakta. Ayrıca ikisi de Türkçe olduğu için düz bir mantıkla Optimize et tarzı bir butona bakarak resimlerinizi optimize edebiliyorsunuz.

 

Siteniz İçin Resim Optimizasyonu Yapmak - Tüm Yazılar

EWWW eklentisinde, mavi parlayan tuşa basarak optimizasyona başlayabiliyorsunuz.

Ancak burada ince bir nokta var. Bu işi düzenli yapmanız gerekmekte. Ertelendiğinde biriktiğinde bu işlemi yapmak sitenize yük bindirecek ve uzun sürecektir.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak ise sitemiz webspeed insightsta 10-30 puan arası hız puanı kazanıyoruz. Ayrıca mobil tarafında da inanılmaz bir hız artışı kazanmış oluyoruz.

 

Bu yazım buraya kadardı. Umarım sizin için yararlı olmuştur. Her türlü sorunuz için bana sitemin sağ üstünde bulunan sosyal medya butonlarımdan veya discord karbon#6040 üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüm Yazılarım -> Tüm Yazılarım

Önceki Yazım -> DBD Lobiden Atma Sorunu