Öncelikle selamlar, bu yazımda sizi olabildiğince sıkmadan Voicemeeter’i anlatmaya çalışacağım.

Voicemeeter bir sanal mikserdir. Peki sanal mikser nedir? Daha doğrusu mikser nedir?

Mikser Kavramı

Mikser birden fazla girişi olan, üzerinde ses ile rahatça oynama yapabileceğiniz, ses seviyelerini değiştirebileceğiniz fiziksel bir aygıttır. Bu aygıt pahalı olması sebebiyle başlangıç seviyesi ses mühendisleri tarafından pek tercih edilmez.

Sanal Mikser

Sanal Mikser ise mikserin yaptığı işlerin tamamını sanal ortama taşınmış halidir. Bir çok avantajı vardır. Genellikle başlangıç seviyesi ses mühendisleri için birebirdir.

Bu iki kavramı öğrenmiş olmanız Voicemeeter’i öğrenme konusunda bir adım ileri taşımış olduk.

Şimdi Voicemeeteri tanıyalım.

Voicemeeter’in Potato versiyonunu kurduğumuzda 2 adet versiyonu ‘Potato’ ile birlikte inmekte. Bu yazımda kullandığım ve kullanacağım tüm resimler Potato sürümü üzerinden olacak. Voicemeeter Potato, üzerinde en fazla Input ve Output bulunan Voicemeeter versiyonu. Bu versiyonda 5 adet Input ve 3 adet Output bulunuyor. Buradaki Outputtan kasım aslında bizim Mixed Channel‘lerimiz. Input kanallarımızdan aldığımız sesleri bu kanallarda mixleyerek bir mikrofon çıkışı olarak döndürüyor. Bu 3 adet mix kanalının üzerinde tabiki Treble, Mid ve Bass ayarları bulunmakta ve üzerindeki her kanal +12.0 db‘ye kadar ses yükseltilebiliyor.

Voicemeeter Programı Nedir? Nasıl Kullanılır? Voicemeeter Rehberi. - Programlar

Şimdi bir adet kanal üzerinde Input kanallarını anlatacağım.

Hardware Input 1 kanalını üstten itibaren incelememiz gerekirse, A1 ASIO Input (1+2) yazısı o kanala sesin hangi yolla geldiğini göstermektedir. A1 duyduğumuz kanal, ASIO sürücünün adı 1+2 ise kanal adlarıdır. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bilgiyi makalenin devamında anlatacağım.

Intellipan kısmı kanalımızın sesinin Sağ-Sol dengesi, Modülasyonu ve Bass-Tizz ayarlarını içermektedir. Varsayılan olarak gelen kısımda bas ve tiz ayarları bulunmaktadır. Sol tık ile ayarlanabilir. Çift tık yapıldığında seçili olan ayar varsayılana geri döner. Sağ tıkladığımızda ise bu üç ayar arasında geçiş yapabiliriz. fx echo – brightness ve 3d panel en çok kullanacağınız ikili olacaktır. fx echo – brightness kısmındaki kareyi sola çektikçe boğuklaşır, sağa çektikçe açıklaşır, üste çekildikçe echo ve brightlığı artar. 3d panel ise sola çektiğimizde kanalın sesini sola, sağa çektiğinizde sağa doğru aktarır.

Sağ Sol ayarının düzgün çalışması için ses aktarımınızın Stereo olması gerekmektedir.

Audibility kısmı üzerindeki Comp. ve Gate ayarlarına gelirsek. Comp sesimizi yükseltebileceğimiz ikinci yerdir. Ancak sesin patlamasına yol açacağından çok fazla tercih edilmez. Gate ayarı sesimizi belli bir seviyeye kadar algılanmamasını sağlar. Discord, TS3, Raidcall gibi programlardaki ses hassasiyeti ile aynı mantıkta çalışır.

Special Fx kısmı üzerinde Reverb(yankı) ve Delay(geçikme) isimli iki adet ayar içermektedir. Reverb adından da anlaşılabiliyor. Delay ise sesimizin tekrarlanarak yani ‘eko’lu gelmesini sağlar. Fakat biz bu programı mikser amacıyla kullanacağımız için Reverb ve Delay özelliğin pek fazla tercih etmiyoruz.

External Fx’i ise pek fazla kullanmayacağımızdan anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum.

Şimdi A, B, Mono, Solo, Mute ve Ses Seviyemizin olduğu yere geçelim.

Bu kısmı anlatmam için programın sağ tarafını da görmemiz gerekiyor.

Voicemeeter Programı Nedir? Nasıl Kullanılır? Voicemeeter Rehberi. - Programlar

Virtual Inputs adı altında gördüğümüz kanallar aslında bizim ile sesi yönlendireceğimiz kanallarımız. Yani mikrofon ve hoparlör kanallarımız. Sağ üstte gördüğümüz A[1-2-3-4-5] kanalları bizim programımızın ses çıktısını vereceği yer. Burada önemli olan bir bilgi var. Sadece A1 kanalına ASIO seçebiliyoruz. Diğer kanallara ise WDM, MME ve KS aygıt türlerini seçebiliyoruz. Anlayabileceğinizden de üzere bizim diğer In-Out kanallarımızda seçili olan A1 bu ses kanalına ses göndereceği manâsına geliyor.

Voicemeeter Programı Nedir? Nasıl Kullanılır? Voicemeeter Rehberi. - Programlar

Az önce bahsettiğim gibi yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz A[1-2-3-4-5] bizim sesleri duymamızı yarıyor. Burada gördüğümüz B[1-2-3] 1 üstteki fotoğraftaki Virtual Inputs’un altındaki sırasıyla Voicemeeter VAIO, AUX ve VAIO 3 kanallarına sesi göndermeyi yarıyor.

Mono seçeneği ise sesin sağ ve sol kanaldan bağımsız olarak sesi tek bir kanalmış gibi göndermemizi sağlıyor.

Solo seçeneği, diğer kanalları susturarak sadece o kanaldan sesin iletilmesini sağlar.

Mute ise kanalı susturuyor.

Son olarak ortadaki çubuk ise sesin db seviyesini ayarlamamızı sağlıyor, üstüne çift tıklandığında varsayılan ayarı olan +0 db‘ye geri gönüyor.

 

Peki buraya sesimizi nasıl ekliyoruz???

 

Voicemeeter Programı Nedir? Nasıl Kullanılır? Voicemeeter Rehberi. - Programlar

Yukarıda gördüğünüz Hardware Input[1-2-3-4-5]’lerin altındaki Select Input Device‘ye tıklayarak ses aygıtını seçebilirsiniz.

 

 

Özet olarak Voicemeeter Yazılımı kullanım basitliği ve optimize olmasıyla güzel bir sanal mixer. Diğer yazılarımda nasıl diğer ses sürücüleriyle (Asio4all vs.) entegre edileceğini anlatacağım. Sonrasında ise nasıl bir stüdyo programı ile kullanılacağını.

Benimle iletişime geçmek için sağ üstteki sosyal medya linklerimi veya discord üzerinden karbon#6040’ı kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda discord.gg/backstage üzerinde de ulaşabilirsiniz.

 

Tüm Yazılarıma Erişmek İçin -> Tüm Yazılarım